?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Бідний ЖЖ - ніхто його не читає, всі перейшли розповідати про свої сніданки і вечері у мордокнижках-гуглоплюсах... А ми все одно його (ЖЖ) любимо й ні на що не проміняємо)
Тому тримайте черговий пізнавальний пост.

Поки що не про Оберстдорф - судячи з усього, це ще довга бодяга, поки отримаємо відповіді на запити-запитання. Тож поки суперматеріал про останнє пристановище гетьмана Скоропадського в розробці, експлуатуємо чудовий альпійський вікенд (який, схоже, цього року замінить нам відпустку:(() в інших статтях.

Скандинавська ходьба
- донедавна ми ні сном ні духом не знали, що то таке.
А тим часом це повальне захоплення європейців - любителів фізичної активності і свіжого повітря.

Спершу воно викликало в нас лише подив. На фіга, питається, тягати з собою палиці на кшталт лижних, якщо можна просто собі ходити (як оце ми)? А виявляється, дуже навіть є на фіга.
Недарма в Баварських Альпах та прилеглих до них регіонах ми бачили сотні людей, які бадьоро крокують із пластиковими патиками в руках або волочать їх за собою. І стар, і млад. І в містах на асфальті, і на гірських стежках горах.
Виникло навіть бажання й собі так хороше походити :)
Про те, чим корисне й відмінне від звичайних прогулянок-пробіжок-джогінгу захоплення під назвою "скандинавська ходьба" - у перепощеному нижче матеріалі "УМ".

Дві палиці в колеса недугам

«Без лиж по–лижному» — це простіше, ніж біг. Масове захоплення європейців — cкандинавська ходьба — починає поширюватись і в Україні
Photobucket

Дивна пристрасть охопила Західну Європу: у міських парках, на гірських курортах, уздовж морських узбереж і просто по життю крокують люди з лижними палицями, але без лиж. Ще можна б зрозуміти, коли додаткової опори потребує старенька пані чи турист із важким рюкзаком, який дереться на гору. Але навіщо додавати собі зайвого клопоту, махаючи двома ціпками під час звичайної прогулянки?

Насправді ці «диваки» — не втікачі з божевільні, а прихильники одного з найбільш передових видів фізичної активності: скандинавської ходьби. Цей простий і корисний вид фізкультури завойовує у світі дедалі більшу популярність, і вже мало де у Північній Європі залишилися регіони, де не було б бодай однієї траси для любителів nordic walking. Що ж це за штука така — скандинавська ходьба?

Photobucket
Кадри з Оберштауфена: апологетів "нордік вокінгу" тут можна зустріти на кожному кроці: у місті на бруківці і на асфальті, за містом на доріжці уздовж автотраси, в лісі на горі.

Спортзал, який завжди з тобою

Версії щодо того, хто перший вирішив узяти лижні палиці й покрокувати по «сухій землі», розходяться. Вважається, що винахід нової методики належить фінським лижникам, котрі влітку потерпали від браку тренувань на снігу. Згодом з’ясувалося, що ті спортсмени, які впровадили до програми літньої підготовки ходьбу з палицями (тоді вона ще не мала конкретної назви), досягають значно кращих результатів під час змагань, ніж ті, хто поставився до такої ініціативи зневажливо.

У 1980–х новий спорт почав набувати популярності у Фінляндії та Скандинавії, а згодом і в інших країнах Північно–Західної Європи. А свого нинішнього вигляду скандинавська ходьба набула 1997 року завдяки фінові Марку Кантаневі, який уперше опублікував щось на кшталт посібника з техніки такого крокування. Методом спроб і помилок Кантанева розробив оптимальну конструкцію палиць і запатентував назву «оригінальна скандинавська ходьба» (англ. — original nordic walking).

Ось сайт Кантаневи, де все розказано й показано: www.markokantaneva.com.
А ось сайт Всесвітньої федерації оригінальної скандинавської ходьби:
www.onwf.org.

Порівняно з іншими видами фітнесу цей підкуповує простотою й універсальністю. «Скандинавською ходьбою я захопилася в Німеччині, коли кілька років тому приїхала туди на навчання, — розповідає українська студентка Оля. — Займатися у спортзалах не люблю — нудно, а бігати не дозволяють проблеми з колінними суглобами. Тому «нордичні прогулянки» мене просто врятували: і тренуєшся, і свіжим повітрям дихаєш. А головне, займатися можна будь–де й цілком безкоштовно. Це ніби спортзал, який завжди з тобою».
Авжеж, у Німеччині стовп із характерною біло–зеленою табличкою, написом Nordic walking та вказівником на трасу можна побачити і в районі Гамбурга, і в Баварських Альпах. Скажімо, в околицях Оберштауфена, що в районі Верхній Альгой, прокладено 200 км стежок для скандинавської ходьби. При тому що населення самого містечка — 7,5 тисячі осіб. Місцева влада облаштовує траси як у горах, так і між лугів, у парках, обіч автотрас тощо.

Photobucket
Таблички із вказівками на трасу нордік вокінгу в Ліндау, на березі Боденського озера  (посеред міста, до речі).

Стежка такого маршруту найчастіше покрита великим гравієм і втрамбована, є лавки для відпочинку, спеціальні ринви для відведення дощової води (щоб не утворювалися калюжі). Повсюди стоять знаки з напрямками та відстанями, які можна подолати. У самому курортному місті — кілька великих інформаційних табло з картами трас для скандинавської ходьби, а також ілюстрованими порадами, як можна використовувати палиці для інших фізичних вправ.

Photobucket
Ринва для відведення дощової води з траси для скандинавської ходьби в горах навколо Оберштауфена.

Photobucket
Мапа трас для нордік вокінгу в Оберштауфені й околицях: протяжність - 200 км, і це - навколо невеликого містечка з населенням менше 8 тисяч.

Photobucket
Д. пройнявся і вирішив потренуватися в нордік вокінгу - для початку без палиць, бо вони, зарази, баснословно дорогі недешеві (див. нижче)

«У чому сила, брате? — В палицях!»
Спеціальні палиці коштують досить недешево: від 320 до 900—1000 гривень. Це ціни від продавців в Україні. Але, скажімо, в Німеччині на розпродажах у магазинах спорттоварів можна побачити цінники від 9,90 євро за штуку.
При цьому магазини виставляють підставки з палицями на вулицю як найбільш ходовий товар.

Photobucket
Стелаж із палицями для трекінгу перед магазином спорттоварів в Оберштауфені. По 12.95.
Неподалік ми бачили інакші по 9.95 і по 25 із чимсь.

Photobucket
Леся приміряє пару палиць для трекінгу.:)

Головне — підібрати правильний варіант ціпка, залежно від того, як часто і з яким навантаженням ви плануєте займатися.

Для схуднення і посилених спортивних тренувань ходити треба не менше п’яти разів на тиждень бодай по годині. Просто «для здоров’я» вистачить і однієї–двох прогулянок у вихідні. Що більше навантаження — то надійнішими мають бути палиці і, відповідно, вищим вміст у них карбонопластику, легкого й надміцного матеріалу.

Photobucket
Інфографіка з "Газети виборчої" за 2008 рік.
Поляки перейнялися новим фітнесом ще три роки тому.


Хоча при першому знайомстві зі скандинавською ходьбою неминуче постає питання: навіщо взагалі потрібні якісь спеціальні палиці? Чому б не взяти звичайні лижні або й просто дерев’яні?

«Насправді ходити можна і потрібно взагалі — хоч із палицями, хоч без. Завжди корисніше займатися спортом, ніж не займатися, — погоджується засновник і провідний інструктор «Першої української школи скандинавської ходьби» Ігор Єфименко. Проте одразу наголошує: значною мірою ефективність цього спорту забезпечують саме спеціально розроблені для нього палиці. — Головна їх відмінність — спеціальний темляк–перчатка для кріплення на кисть. Завдяки йому техніка скандинавської ходьби відрізняється від будь–якої іншої, оскільки максимально задіяні м’язи верхнього плечового поясу. Ні з лижними палицями, ні з палицями для трекінгу таку кількість м’язів не задієш».

Сто відсотків здоров’я з усмішкою
Тут ми, власне, й підійшли до головної переваги скандинавської ходьби порівняно зі звичайною, а також із бігом, їздою на велосипеді та іншими «прогулянковими» видами фізичної активності. На відміну від пробіжки, під час якої навантаження припадає переважно на нижню частину тіла, правильна техніка нордичного кроку дозволяє задіяти до 90 відсотків (!) м’язів. «А якщо під час прогулянки ще й усміхатися — то всі 100», — і собі посміхається Ігор Єфименко. При цьому калорій спалюється на 47 відсотків більше, ніж при звичайній ходьбі. Натомість навантаження на суглоби значно менше, тож скандинавська ходьба підходить і тим людям, яким через певні захворювання лікарі не радять багато ходити чи, тим паче, бігати.

Photobucket

Photobucket
Ілюстрація щодо завантаження груп м'язів при різних видах фізичної активності.

Звісно, при гострих захворюваннях суглобів, серйозних проблемах із серцево–судинною системою абощо перед тим, як захопитися нордичним крокуванням, варто порадитися з лікарем. «Але загалом заняття скандинавською ходьбою підходять усім: і старим, і малим, і спортивним, і не дуже. Головне протипоказання одне — лінощі!» — наголошує Ігор.

Photobucket
Шматок одного з інформаційних щитів в Оберштауфені, які розповідають,
що "нордичні" палиці можна використовувати не лише для ходьби,
а й для розтяжки та інших вправ.

Photobucket

Ще одним безумовним достоїнством «нордік вокінгу» є його просторово-часова універсальність. «Надягнувши на палиці спеціальні гумові «чобітки», можна крокувати по асфальту, а без них — по ґрунту, траві чи піску. До того ж цим видом спорту можна займатися цілий рік, незалежно від сезону. Минулого року ми ходили по замерзлому Дніпру — це, скажу вам, таке задоволення!» — переконує Ігор Єфименко. А на запитання, чому б узимку не скористатися лижами, знизує плечима: «Можна й на лижах, звісно, якщо більше до вподоби. Але ходьба для людини більш природна».


Стою на асфальті... а лижі забув
За словами Єфименка, техніка скандинавської і, зокрема, фінської ходьби настільки проста, що навчитися їй можна за кілька хвилин. Проте принаймні на початку все ж варто потренуватися під наглядом інструктора. «Якщо ви хочете справді тренуватися, отримувати навантаження й максимальний ефект для здоров’я та фігури — краще все–таки, аби хтось одразу показав, як це робити правильно», — каже ентузіаст, завдяки якому скандинавська ходьба прийшла і в Україну.

Хоча поки що порівняно з Європою, де з палицями на прогулянки виходять уже навіть «найбільш відсталі вер­стви населення», цей вид спорту в нашій державі тільки зароджується. «Звикнувши до щоденних тренувань, я прихопила з собою палиці (вони в мене телескопічні — дуже зручно), коли торік приїхала на канікули додому в Бровари. Без «задньої думки» вийшла в парк і одразу опинилася в центрі уваги. Яких тільки кпинів не почула! Гукали: «А лижі де забула?» — ділиться спогадами Оля.

«Я до таких реплік уже настільки звик, що навіть почав колекціонувати всілякі оригінальні запитання», — сміється Ігор Єфименко. І не сумнівається: мине ще трохи часу, й українці належно оцінять простоту та зручність спорту, який уже підкорив понад 65 країн світу. А взявшись за палиці й вийшовши чітким скандинавським кроком на свіже повітря, нація обов’язково забезпечить собі здорове й красиве майбутнє...

Photobucket

ІНВЕНТАР
Щоб підібрати палиці для скандинавської ходьби відповідно до зросту, треба поставити одну з них на носок ноги і взятися за держак: за комфортної довжини лікоть має утворити чіткий прямий кут. Вирахувати довжину палиці можна також за формулою 0,7 від вашого зросту.

Простіше, коли палиця телескопічна, розсувна: її можуть використовувати люди різного зросту.

На фото праворуч:
відмінність палиць для нордичної ходьби -
спеціальне кріплення на руків'ї,
яке треба то хапати, то відпускати ==>>
 
УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД
Перша українська школа скандинавської ходьби відкрилася торік у Дніпропетровську. Її засновник Ігор Єфименко захопився цим спортом у 2008 році, познайомившись на навчанні у Москві з литовським прихильником нордичного крокування. Спершу Ігор тренувався для себе — для лікування міжхребцевої грижі лікар порадив укріплювати одночасно м’язи спини та пресу, і виявилося, що скандинавська ходьба підходить для цього якнайкраще.

Згодом, оцінивши переваги цього виду фітнесу, Єфименко вирішив пропагувати його в Україні. Поїхав у Фінляндію, познайомився із засновником фінської ходьби Марком Кантаневою, домовився про постачання палиць. Тепер їх можна придбати на сайті школи: www.nordicwalking.com.ua. За тією ж адресою можна знайти контакти інструкторів і дізнатися, як самому стати тренером. Напрям перспективний, адже наразі в Україні інструкторів дуже мало, а скандинавська ходьба — один із найбільш динамічно поширюваних у світі видів фізичної активності.

Comments

( 31 коментар — Прокоментувати )
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>
peterko
06 серпень 2011 09:51 (UTC)
в гори треба ходити, в гори!
ledilid
06 серпень 2011 09:53 (UTC)
це вам, молодим...
а нам старикам ото хіба за палками по тротуарах
(без теми) - rysika - 06 серпень 2011 17:27 (UTC) - Expand
orestk
06 серпень 2011 09:56 (UTC)
Гарно і цікаво написано. Тіки от на фотках з розпродажу в Дойчику і в руках Лесі звичайні трекінгові палиці, а не палиці для нордичної ходьби, такі і в наших туристичних магазинах можна недорого знайти. ;)
ledilid
06 серпень 2011 10:06 (UTC)
мда? поправили. тоді ми їх ще не розрізняли й особливої уваги на відмінність не звертали
svitanka
06 серпень 2011 10:01 (UTC)
а от глянець цю тему освоїв вже давно. хоча все одно пізніше за того фіна який популяризував цей спорт.
ledilid
06 серпень 2011 10:04 (UTC)
да. в глянці постфактум побачили
(без теми) - svitanka - 06 серпень 2011 10:12 (UTC) - Expand
veselamuza
06 серпень 2011 10:02 (UTC)
Ніколи не чула про таке. От би в нас народ дивувався )))
ledilid
06 серпень 2011 10:06 (UTC)
казав колєга, бачив таких ходаків в околицях Трускавця півтора місяці тому

щас на цю справу у нас у містах активно шукають інструкторів. щоб її розкручувати і, відповідно, на ній заробляти
(без теми) - veselamuza - 06 серпень 2011 10:10 (UTC) - Expand
diversey_ua
06 серпень 2011 11:11 (UTC)
й ні на що не проміняємо
аналогічно
gvirinko
06 серпень 2011 11:15 (UTC)
Круто! Я коли в Австрії була, теж дуже хтілось отак ходити
Але в Україні я шось не готова вислуховувати репліки про лижі :) зачекаю троха

Ой а ше там на відео модель такий мммм дуже стимулює :)
ledilid
06 серпень 2011 11:34 (UTC)
Дааа, фінчик такий, що мммммммм

А про лижі - мабуть, через те апологети скандинавської ходьби в Україні поки що ходять переважно групами)) І веселіше, й не так стрьомно, коли необізнані плебеї (як ми ото ще недавно, ггг) крутять пальцями біля скроні))))

От ми на повному серйозі думаємо, чи не зайнятися. Але так, щоб хоча б удвох ходить і в бік озера, де людей поменше))
(без теми) - sam_ta_claus - 07 серпень 2011 17:30 (UTC) - Expand
kogri
06 серпень 2011 11:28 (UTC)
Дякую за пречудовий пост!!!!
Тепер мені зрозуміло чого я так багато літніх і не тільки людей у Чехії за цим заняттям бачу.
ledilid
06 серпень 2011 11:37 (UTC)
От і ми ж ото всюди бачили й вирішили нарешті розібратися, що воно таке. І, виявляється, дуже корисна й цікава штука! Мабуть, навіть таким лінтюхам, як ми, підійде)
А за увагу дяка!
mamay_m
06 серпень 2011 12:07 (UTC)
Бачив в одесі такого одного ходака вранці біля дюка. думаю, от молодець, в нього ноги поламані, а він всьоравно тренується, а воно виявляється то якийсь вид спорта
jabogdan
21 вересень 2011 12:30 (UTC)
і псів бродячих є чим відганяти, а якщо в той ціпок вмонтувати електрошокер то і навязливих людей)
paniu
06 серпень 2011 12:49 (UTC)
от власне за це, я завжди і любила жж - це авторська і інформаційна журналістика. з усіх інших соцмереж відрізняється тим, що писати можно багато й тре цікаво, і можна відсліджувати, як добірки журналів, і не обов*язково пам*ятати, то була валя чи галя.. у кожного свій дизайн, стиль і цікавинки, вже давно і с задоволенням читаю трансляцію вашої колонки)))))
цей пост дуже показовий, бо в ньому є все. дякую, продовжуйте)))))))
ledilid
06 серпень 2011 17:33 (UTC)
дяка
будемо старатися, хоча ЖЖшний ентузіазм уже не той, що 2-3-4 роки тому
(без теми) - paniu - 06 серпень 2011 20:21 (UTC) - Expand
ot_taka_ja
06 серпень 2011 17:15 (UTC)
чудовий матеріал! дякую!
rysika
06 серпень 2011 17:30 (UTC)
Дякую, дуже цікаво :))
Багато туристичних груп осіб похилого віку в Карпатах з ними ходять :)))
sam_ta_claus
06 серпень 2011 21:33 (UTC)
підтверджую! якщо правильно юзати - крепатура буде по всьому тілу))
askelo
07 серпень 2011 07:06 (UTC)
та, все написане правда про трекінгові палиці.
Їх плюс в піших походах, бо менше навантаження на ноги - чотири точки опори. (:
adam_hlobus
07 серпень 2011 07:14 (UTC)
Загадзя павіншую з днём народзінаў! Віншую! І жадаю любові і радасці! )))
vaxo
07 серпень 2011 13:23 (UTC)
цікаво)
ledilid
07 серпень 2011 13:37 (UTC)
тікаємо від політики у скандинавську ходьбу))

до речі, я зараз займаюся ось таким "архіваріївством":
http://www.umoloda.kiev.ua/number/1923/369/68430/

зветься проект "20 років "УМ" і Україні".
в газеті виглядає трохи красивше, з фотками, хоча затиснуто :))


уже 11 років перелопатили. важко й часозатратно, але цікаво. такі паралелі з сьогоднішнім днем бачимо, що ОМГ...
Сторінка 1 з 2
<<[1] [2] >>
( 31 коментар — Прокоментувати )

Latest Month

січень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Розроблено LiveJournal.com